ХАСКИ БЛОГ Питомника HAKUNA VOTA

Хаскі втікають. Що робити?

Чи всі хаскі втікають? і якби завести собі хаскі, то чи втече вона від мене зі 100% вірогідністю, бо вони всі так роблять?
Най яскравіший біль і мінус сибірських хаскі - це те що вони віткають. А також бродяжництво.

Такі негативні відгуки створюють породі дуже погану репутацію, особливо в "інтернетах" серед майбутніх власників хаскі.

Щоб вирішити проблему, спочатку треба визначити в чому вона полягає

Хаскі дуже розумні, в плані кмітливості та винахідливості, і допитливі собаки. Відрізняються від інших порід своєю енергійністю та рухливістю. Люблять досліджувати нові території. І, як і всі інші породи, дуже захоплюються під час обнюхування запахів.
Чи всі знають історію сибірських хаскі як породи? Сибірські хаскі – це північні їздові собаки. Біжать, не знаючи куди, за тим, не знаючи за чим. Біжать у запряжці та тягнуть нарти. Але бігти вони повинні в хуртовину, в мороз, за поганої видимості. Будь-яка нормальна істота з метою самозбереження просто перечекає або не полізе даремно. Але не ці... вони повинні бути такими, інакше втрачався весь сенс у таких собаках у північних народів. Тому незалежність у списку особливостей хаскі займає особливе місце. Вони ж робочі їздові собаки, і від них вимагається приймати рішення самостійно.

Ні, не всі хаскі втікають, і не кожна хаскі обов’язково втече від свого власника

Хоча простори інтернету і відгуки деяких власників говорять інше.
Потрібно мати на увазі, що сибірська хаскі — це жива істота, з мозком, почуттями, інтелектом і очікуваннями, це особистість. Тому її поведінка в сім'ї залежить від багатьох факторів, починаючи з навколишнього середовища і умов, у яких вона зростала, коли ще була цуциком, та її соціалізації в цілому і закінчуючи взаємовідносинами з власником, її сім'єю та роллю цієї хаскі в цій сім'ї.

З яких причин хаскі віткають

Почнемо з найпростішого
ПЕРІОД РОЗМНОЖЕННЯ
Кобель може втікати, якщо відчув тічну суку. Суки можуть тікати під впливом гормонів, щоб розмножуватися і шукати собі на одне місце "псючих" пригод. Саме тому так важливо записувати періоди тічки, якщо ви власник хаскі-дівчинки. І на весь період тічки гуляти тільки на повідку, і при цьому не закривати її вдома з метою "перечекати". Продовжуйте регулярні прогулянки, але скоротіть їх тривалість і збільшіть частоту виходів на вулицю.

Якщо ви власник кобеля хаскі, то слід взяти відповідальність за свого кобеля. Тренуйте його здатність перемикати увагу в різних критичних ситуаціях, щоб вам було легко його відзивати до себе або зупиняти. Добре соціалізуйте, відвідуючи заняття, де є тічні суки. Адже ніщо так не зриває кобеля на тічну суку, як невміння контролювати свої емоції під впливом гормонів, а вони в нього дуже високі, якщо він відчуває її запахи.
ВІДСУТНІСТЬ АБО НЕСТАЧА РЕГУЛЯРНИХ ПРОГУЛЯНОК
Адже прогулянки для хаскі необхідні для задоволення їхніх потреб. Найпростіше — банально сходити в туалет. Якщо ви живете в своєму будинку і у вас є прибудинкова територія, то вона може там і не ходити в туалет, оскільки вважає цю територію своїм домом. А хаскі дуже чистоплотні і не ходять в туалет там, де сплять або відпочивають.

Прогулянки також потрібні для того, щоб зчитати чужі мітки і залишити свої у відповідь. Адже так вони обмінюються інформацією. Вони задовольняють свою цікавість до місцевості, вивчають її. Під час прогулянок у парках, на вулицях, набережних, у місті, в лісі, на пляжі — собака отримує значне ментальне навантаження, яке її, зокрема, сильно втомлює психологічно. Таким чином, задовольняється її потяг до нового, незвіданого, до напруги розумової діяльності.

До речі, нюхати — це дуже ресурсомістка активність для мозку хаскі, та й для будь-якої собаки в цілому.

Основний посил такий: хаскі — це не пухнаста красива іграшка, яку приніс додому і залишив за чотирма стінами або високим парканом, умовно кажучи. А потім просто ходиш, годуєш її, іноді гладиш і граєшся з нею, зовсім забуваючи про задоволення її базових потреб, розумових, фізичних і ресурсних.
ВІДСУТНІСТЬ ПРАВИЛЬНИХ ВЗАЄМОВІДНОСИН МІЖ ХАСКІ І ЙОГО ВЛАСНИКОМ
Якщо хаскі і його власник є командою, і взаємини хаскі з власником побудовані на довірі, і хаскі точно впевнений, що його власник (або вся сім’я власника) є також його сім’єю, тоді хаскі навряд чи захоче втекти з бажанням знайти і створити собі іншу сім’ю.

Якщо для хаскі не визначені маркери родинних стосунків і взаємини побудовані на підпорядкуванні, без жодної довіри до лідера (власника), тоді так, велика ймовірність, що за певних обставин ваш хаскі втече від вас.

Тема стосунків між хаскі та її власником, які засновані на довірі до лідера, — це велика і дуже важлива тема.
НЕДОСТАТНІСТЬ ТРЕНІНГІВ З МОДЕЛЕЙ ПОВЕДІНКИ
Сюди відносяться такі тренінги:
  • правильне навчання хаскі таким "святим" командам, як "До мене", "Стій|Стоп";
  • тренування для стабілізації психіки, щоб ваша хаскі вміла володіти собою в критичних для неї ситуаціях і відгукувалася або на ваш голос або на положення вашого тіла;
  • тренування на різні звукові подразники неприродного характеру, різкі або тривалі, щоб вона не злякалася їх і не втекла від страху;
  • загалом, фундаментальна соціалізація цуценяти хаскі на етапі заводчика;
  • тренінги з подальшої соціалізації на етапі власника;
  • тематичні прогулянки з метою навчити хаскі гуляти навколо вас у радіусі 5-6 м від вас з самого дитинства і без повідка, а також тренінги для навчання вашого тандему взаємодіяти без слів, навчити хаскі тримати вас у полі зору.
ІНСТИНКТ ПОЛЮВАННЯ. БАЖАННЯ ДІСТАТИ ЇЖУ
Хаскі можуть втекти з території в погоні за... Якщо ви живете в селі або в приватному секторі, де є живність у вигляді курей, кроликів, пробігають зайці, білки та інша живність, і у вашої хаскі вже знятий блок на полювання заради власного прожитку. У неї недостатньо занять для фізичної та розумової стимуляції, у неї вузький кругозір, дуже бідне зовнішнє середовище проживання, для неї має місце ресурсна недостатність, вона залишена сама собі. Тоді втечі хаскі з метою поживитися якоюсь живністю, або з метою повеселитися, дізнатися щось новеньке, або просто задовольнити свою цікавість — будуть мати місце.

Хочу нагадати, що проблему зі втечею хаскі не можна кардинально вирішити, збудувавши високі паркани з колючим дротом зверху, або закривши взагалі її у вольʼєрі.

Таким чином ви лише замітаєте сміття під килим, але не утилізуєте його. А насправді це означає, що ви відстрочуєте вирішення проблеми та погіршуєте ситуацію в майбутньому.

"Що потрібно робити, щоб зменшити ймовірність втечі?" — запитаєте ви. І будете праві.

Регулярні прогулянки, навіть якщо ви живете в приватному будинку, на віллі, в особняку, в глухому селі. Ці прогулянки повинні бути захопливими для неї з точки зору взаємодії з вами як із командою. Що це може бути: на вулиці гра "слідування за рукою (а в руці смаколик)", "смуга перешкод для двох". Адже основне завдання для дорослої хаскі, яка є членом сім'ї — це полювання і здобич. Так земітуйте для неї це. Адже саме поняття полювання в дикій природі — це спільна робота всіх членів сім'ї. А спільна гра - це є спільна робота. Згадані вище ігри відмінно імітують це.

Фізичні навантаження для задоволення істинного духу породи — це біг в упряжці. Використовуйте біг з велосипедом (байкджорінг), з самокатом (але не електричним, його ще називають двуколісним скутером), біг своїми ногами в тандемі з хаскі (кканікрос), ходіть у походи в гори, спільно плавайте, взимку використовуйте бігові лижі в тандемі з хаскі (скіджорінг), або ставте її в упряжку в нарти, беріть хаскі у відпустку, у далекі поїздки з собою.

Стимулювання розумового навантаження. Різного типу заняття на самостабілізацію, заспокоєння, пошукові ігри, відвідування групових занять з соціалізації, групові заняття з хендлінгу для виставкових хаскі.

Підтримувати маркери родинних стосунків і лідерства для хаскі, щоб зберігати її довіру до вас. Це забезпечення захисту, якщо раптом вона його попросить, реагувати на запити вашого пухнастика, спільна їжа, спільне місце для сну, вільний доступ до найбезпечнішого місця (ваше ліжко) в домі, спільна робота.

У результаті, все перелічене вище можна узагальнити у фрази — "любити хаскі", "жити з хаскі".

Бажаю вам успішно впоратися з проблемною поведінкою у вашого хаскі та по-справжньому відчути кайф від життя з собакою породи сибірський хаскі.
О сибирских хаски